Skip to main content
OPENLAB-GŁOGÓW-2019-1200x457

OpenLAB czyli twórczość otwarta

Co to ten OpenLAB? Skąd pomysł na pracownie? Twórcze? Ale o co chodzi?

W ubiegłych latach kalendarzowych (2010-obecnie) zorganizowaliśmy szereg działań za zakresu animacji kultury i edukacji poza-formalnej. Były to głównie warsztaty, zajęcia edukacyjne i rozwijające w zakresie
muzyki, plastyki, fotografii, rękodzieła, ceramiki, robotyki, stolarki, filmu, itp.

Organizowaliśmy także koncerty, happeningi, festiwale, m.in. 5 edycji festiwalu Glogoff Streetz Jam, seria happeningów plastycznych „Miasto Mówi”. W wyniku tych działań powstały różne wielkoformatowe murale i duże wydarzenia kulturalne. Oprócz zaproszonych do współpracy ulicznych artystów plastyków, którzy wykonywali wielkie graffiti, do udziału zostali włączeni ludzie młodzi, którzy mogli uczyć się i realizować własne pomysły.

Od 2006 roku na powierzchni blisko 500 m2 pomieszczeń piwnicznych naszej siedziby dość prężnie działał Klub Działań Twórczych OM Studio. Przez ponad 10 lat miejsce to działające przy Stowarzyszeniu dla Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie było siedzibą dziesiątek głogowskich muzyków, zarówno tych wchodzących w świat dźwięków jak i tych, którzy tworzyli najbardziej rozpoznawalne projekty muzyczne, jak np. Chmura, Desdemona, Fatclicks, Fucktory, Inflection, Made, Manescape, Ro-ślina.

W ostatnich latach zmniejszyła się liczba osób tworzących muzykę. Pojawiły się za to grupy osób tworzące w innych obszarach – plastycznych, rękodzieła, krawiectwa, eko-stolarki. Na przestrzeni lat 2017/2018 wypracowaliśmy nową formułę działania. Działania te spotkały się z wielkim poparciem i zainteresowaniem lokalnej społeczności. Wynikiem tych doświadczeń jest utworzenie Otwartych Pracowni Twórczych OpenLAB Głogów.

W roku 2019 OpenLAB przechodzi szereg zmian – wprowadzono nowy regulamin, oraz odpłatność dla osób dorosłych (zajęcia dla osób do 18 r.ż. są bezpłatne, a młodzież ucząca się do 26 r. ż i seniorzy mają 50% zniżki). Zaktualizowaliśmy program zajęć. I co najważniejsze – modernizujemy pomieszczenie by podnieść bezpieczeństwo i wygodę pracy – powstaje drugie wejście do piwnicy, co poprawi dostępność i zapewni dodatkowe wyjście ewakuacyjne. Modernizujemy zabezpieczenia przeciwpożarowe – istniejące dwa stare hydranty zastąpiono nowymi. Aktualizujemy oznaczenia przeciwpożarowe. Dodatkowo trwają prace nad uruchomieniem wentylacji w części pomieszczeń.

Najważniejsze jednak to oferta edukacyjna. Otwarte Pracownie Twórcze OpenLAB Głogów zapraszają na zajęcia:

OPENLAB-pracownia-plastyczna

RYSUNEK & MALARSTWO

Kreska, plama, kontrast, kolor, kompozycja… i masa dobrej, kreatywnej zabawy!

Prowadzi: URSZULA ZYGIEL
Artysta plastyk. Trener młodzieżowy. Animator NGO. Współorganizatorka happeningów, wystaw i plenerów. Prowadzi kursy, zajęcia i warsztaty zarówno z grupami dziecięcymi jak i z młodzieżą. Absolwentka Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (specjalność: Malarstwo w architekturze)


SCENOGRAFIA (modelarstwo 3D)

Styropian, styrodur, plastik, sklejka, drewno… stwórz swoją własną rzeźbę! Mały rekwizyt? A może całą scenografię?

GRAFIKA WARSZTATOWA

Wypukły, wklęsły, płaski czy sitowy? Druk niebanalny, odbitki niepospolite, czyli ręczne i praktyczne techniki (czy może tajniki?) druku artystycznego.

Prowadzi: ADAM KOPIEC
Artysta grafik, plastyk. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie na kierunkach grafika i multimedia w reklamie oraz projektowanie graficzne. Dyplom magisterski z grafiki warsztatowej uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod opieką prof. Przemysława Tyszkiewicza. Jego prace z sukcesami startowały w wielu konkursach graficznych w Polsce oraz w europie. Uczestnik licznych międzynarodowych warsztatach graficznych zarówno jako uczestnik jak i prowadzący. Szereg wystaw w Polsce, Rosji, Ukrainie. Specjalizuje się w grafice warsztatowej i rysunku tradycyjnym. Zawodowo pracuje jako plastyk, gdzie swoje talenty wykorzystuje do wykonywania scenografii teatralnych, operowych, ekspozycji muzealnych, ekspozycji wystawienniczych prezentowanych w czasie targów, tworzenie rzeźb, imitacji powierzchni (marmur, kamień, rdza, metale itd), tworzenie obiektów reklamowych.


OPENLAB-pracownia-fotograficzna

FOTOGRAFIA

Światło, czas, przesłona i pogoń za tym najwłaściwszym ujęciem… łap ten kadr!

Prowadzi: DARIUSZ MIKOŁAJEWICZ
Fotograf, grafik, wykładowca. Ponad 25 lat pracy z fotografią – zarówno analogową jak i cyfrową. Kilkunastoletnia współpraca z mediami i branżą reklamową. Od kilku lat udziela się jako trener kursów fotograficznych. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na wydziale operatorskim – kierunek fotografia oraz głogowskiego PWSZ – projektowanie graficzne.


SALE PRÓB MUZYCZNYCH

Rytm, melodie, harmonia, akcent, brzmienie, puls, punkt. Hit sam się nie zrobi – trzeba to wyćwiczyć.

Oferta przeznaczona jest dla zespołów muzycznych, które chcą regularnie ćwiczyć własny repertuar lub dla muzyków którzy współtworzą projekt i potrzebują zrobić próbę. Do dyspozycji muzyków mamy 3 sale prób / pracownie muzyczne.

Opiekun: ŁUKASZ ZYGIEL
Producent i wydawca, muzyk, basista, udzielający się w kilku zespołach i projektach muzycznych z doświadczeniem scenicznym i studyjnym. Jego zajęcia to nie tylko nauka gry na instrumencie, ale także szeroki zakres wiedzy o muzyce (kompozycje, harmonia, występ estradowy, występ sceniczny, elementy przemysłu muzycznego, itp.), z użyciem różnych instrumentów i urządzeń zarówno do generowania, jak i rejestrowania dźwięku.


Otwarte Pracownie Twórcze OpenLAB Głogów zapraszają na zajęcia:

» ZAPISZ SIĘ ONLINE «


Wspólnie tworzona przestrzeń kulturalna mamy nadzieje będzie szansą na wymianę doświadczeń w zakresie praktycznych umiejętności, takich jak obróbka materiałów typu styrodur, styropian, sklejka czy drewno, ale też na rozwój pasji artystycznych. Z naszej praktyki w pracy z lokalną społecznością dostrzegamy ogromną potrzebę stymulacji artystycznej i kulturalnej, zwłaszcza że w regionie nie ma żadnej wyższej uczelni artystycznej animującej środowisko.

Obserwujemy jak sztuka zostaje wyparta przez powszechny konsumpcjonizm i degradację wrażliwości estetycznej. Tymczasem sztuka i kultura kreują naszą obyczajowość. Cykliczna realizacja zajęć aktywizujących artystycznie przełamuje bierność i wzmacnia kreatywność. Liczymy, że uda nam się choć częściowo zaanimować środowisko twórcze.

Możesz do nas dołączyć i korzystać z inspirującego przepływu energii między materią a przestrzenią wirtualną pracując nad swoimi projektami. Możesz też znaleźć tu partnerów i sprzęt do rozwinięcia swoich pomysłów, uczestniczyć w warsztatach czy spotkaniach, lub wykorzystać naszą przestrzeń do organizacji własnego wydarzenia.

Jeśli masz swoją pasję i jesteś gotowa/y podzielić się nią z innymi – u nas znajdziesz przestrzeń dla swoich działań i okazję do realizacji zajęć z adeptami sztuki, w której Ty czujesz się pewniej. Zapraszamy!


W roku 2019 działanie Otwartych Pracowni Twórczych OpenLAB Głogów jest dofinansowane z środków Gminy Miejskiej Głogów.


Dowiedz się więcej o działalności Fundacji Lokalnych Inicjatyw Społecznych

FLIS, openlab, Zapisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.