Skip to main content
PRACOWNIA GRAFIKI WARSZTATOWEJ – WARSZTAT ONLINE

LINORYT

Krok po kroku

Przedstawiamy Wam kilka krótkich filmów poświęconych grafice warsztatowej, a konkretniej proces wykonania prostego projektu w technice graficznej jaką jest linoryt.

Pokazujemy tę technikę od kuchni – począwszy od przygotowania matrycy, wycinania w niej waszego motywu graficznego, poprzez odbijanie matrycy metodami domowymi, aż po użycie profesjonalnej prasy graficznej.

Dzięki temu krótkiemu warsztatowi dowiecie się jak wykonać własną pracę w technice linorytu.

Niezbędne akcesoria: marker (czarny lub kolor), gumowy wałek, dłutko do linorytu,  linoleum,  papier ścierny,  benzyna ekstrakcyjna oraz czyściwo (zwykła miękka szmatka). W pierwszym filmie Adam opowiada o tym co jest potrzebne ;)

Adam Kopiec prezentuje:
LINORYT – KROK PO KROKU!

LINORYT – KROK PO KROKU!

Odcinek 1/4

W pierwszej części Adam opowiada o linorycie. Linoryt to technika druku wypukłego, która nie wymaga od was dużych nakładów sprzętowych. Potrzebujecie tylko kawałka linoleum, dłutka do wycinania wzoru graficznego i… do dzieła :). Dowiecie się  jak przygotować takie linoleum, jakie narzędzia są wam potrzebne aby zacząć.


LINORYT – KROK PO KROKU!

Odcinek 2/4

W drugim odcinku Adam pokaże jak zabiera się za wycinanie wzoru, jak przygotowuje linoleum do rycia, jak przenosi wykonany przez siebie projekt na linoleum i jak pracuje z dłutkiem linorytniczym w materiale. 


LINORYT – KROK PO KROKU!

Odcinek 3/4

W trzecim odcinku Adam wytłumaczy w jaki sposób wykonać odbitkę wyciętego przez was motywu. Linoryt to technika druku wypukłego, Jednak aby wykonać dobrą odbitkę z przygotowanej przez was matrycy nie potrzebujecie profesjonalnej prasy graficznej. Ha!


LINORYT – KROK PO KROKU!

Odcinek 4/4

W czwartym, ostatnim odcinku Adam pokazuje jak wygląda odbijanie w prawdziwej pracowni graficznej, przy użyciu profesjonalnej prasy. Zdradzi Wam jak nakłada się farbę na matrycę, jak odbijać naszą grafikę na papierze oraz na materiałowej torbie. Tak! Możecie spokojnie odbijać swoje wzory na wszelkiego rodzaju materiałach, torbach, koszulkach, bluzach itp. Działamy?

POMYSŁ i REALIZACJA: Adam Kopiec dla FUNDACJI LOKALNYCH INICJATYW SPOŁECZNYCH (FLIS.org.pl).

Produkcja dofinansowana z środków Gminy Miejskiej Głogów.

KIM JEST NASZ PROWADZĄCY?

Adam Kopiec

Rysownik, grafik warsztatowy, wykonawca scenografii oraz rekwizytów teatralnych. Od ponad 15 lat zajmuje się grafiką warsztatową. Technika w której się specjalizuję to akwaforta. Uczestnik wielu wystawach grupowych oraz indywidualnych. Wieloletni pracownik branży scenograficznej. Realizator scenografii wielu projektów dla największych oper i teatrów europejskich, ekspozycji plastycznych dla muzeów oraz opraw plastycznych dla wydarzeń targowych.