OPENLAB-2019-07-guma-warszawska

Guma warszawska

OpenLAb Głogów zaprasza na praktyczny warsztat z zakresy jednej ze szlachetnych technik fotograficznych znanych jako guma warszawska, opierająca się na wykorzystaniu światłoczułości i tradycyjnej fotografii jako materiału wyjściowego.

Od standardowych technik fotograficznych (analogowych) odróżnia je zarówno niepowtarzalność, jak i wykorzystanie materiałów innych niż światłoczułe sole srebra. Obecnie przeżywają renesans jako przeciwwaga dla zalewu fotografii cyfrowej

Zajęcia odbędą się gościnnie w pracowni fotograficznej zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Głogowie, przy ul. Perseusza 5.

Guma warszawska

SZLACHETNA TECHNIKA FOTOGRAFICZNA

  • Termin: 10-12.07.2019
  • Start: 10.07.209 – godz. 16.00
  • Miejsce: Pracownia fotograficzna ZSTiO – Perseusza 5, Głogów
  • Opłata: 50zł
  • Ilość miejsc: 10 (w wieku 16+) 
  • Prowadzący:
    PAWEŁ MODZEL – fotograf pasjonata; fotografuje od 1976, techniki GUMY warszawskiej używa od 1980; obecnie dyrektor Instytutu Politechnicznego w głogowskiej PWSZ.

Obraz stworzony techniką gumy warszawskiej jest syntetyczny, płaski, pozbawiony szczegółów i większości półtonów, ale mimo to delikatny i miękki. Najczęściej tworzono w ten sposób portrety, martwe natury etc. Sceny z dużą ilością detali i wyraźnie zaznaczonymi planami (np. krajobrazy) wymagają sporego doświadczenia i bardzo dużego formatu obrazu. Szczyt popularności „guma” osiągnęła w Polsce w czasach przedwojennych, właściwie wszyscy wielcy polscy fotograficy mieli w życiorysie artystycznym „gumowy” epizod. Niestety, większość prac wykonanych tą techniką nie dotrwała do naszych czasów.

openlab, warsztat praktyczny, warsztaty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


© 2011-2019 FLIS.org.pl, Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja: Zygiel.com