
Guma warszawska
OpenLAb Głogów zaprasza na praktyczny warsztat z zakresy jednej ze szlachetnych technik fotograficznych znanych jako guma warszawska, opierająca się na wykorzystaniu światłoczułości i tradycyjnej fotografii jako materiału wyjściowego.
Od standardowych technik fotograficznych (analogowych) odróżnia je zarówno niepowtarzalność, jak i wykorzystanie materiałów innych niż światłoczułe sole srebra. Obecnie przeżywają renesans jako przeciwwaga dla zalewu fotografii cyfrowej
Zajęcia odbędą się gościnnie w pracowni fotograficznej zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Głogowie, przy ul. Perseusza 5.
Guma warszawska
SZLACHETNA TECHNIKA FOTOGRAFICZNA
- Termin: 10-12.07.2019
- Start: 10.07.209 – godz. 16.00
- Miejsce: Pracownia fotograficzna ZSTiO – Perseusza 5, Głogów
- Opłata: 50zł
- Ilość miejsc: 10 (w wieku 16+)
- Prowadzący:
PAWEŁ MODZEL – fotograf pasjonata; fotografuje od 1976, techniki GUMY warszawskiej używa od 1980; obecnie dyrektor Instytutu Politechnicznego w głogowskiej PWSZ.
Obraz stworzony techniką gumy warszawskiej jest syntetyczny, płaski, pozbawiony szczegółów i większości półtonów, ale mimo to delikatny i miękki. Najczęściej tworzono w ten sposób portrety, martwe natury etc. Sceny z dużą ilością detali i wyraźnie zaznaczonymi planami (np. krajobrazy) wymagają sporego doświadczenia i bardzo dużego formatu obrazu. Szczyt popularności „guma” osiągnęła w Polsce w czasach przedwojennych, właściwie wszyscy wielcy polscy fotograficy mieli w życiorysie artystycznym „gumowy” epizod. Niestety, większość prac wykonanych tą techniką nie dotrwała do naszych czasów.